top
logo

Gallery sp2ipk

Flags

free counters


Whip antena do FT817ND
Antennas

Znalazłem w sieci opis komercyjnej wielopasmowej anteny  "Miracle Whip" do transceiverów QRP,a w zasadzie dla FT817. Ponieważ od niedawna testuję taki trx,  a brakowało mi terenowej anteny, to ze względu na małe wymiary i uniwersalność tej anteny zdecydowałem się na dalsze poszukiwania w necie, aby wykonać jej domową kopię, ponieważ oryginalna kosztuje coś ok. 125 funtów.Mając świadomość, iż jest to w  zasadzie sztuczne obciążenie trx-a,  mimo wszystko zdecydowałem się  na budowę tego malucha, uważając, iż przeznaczenie na wycieczki w teren  i praca "portable" uzasadnia zainwestowanie troche pracy.

Pierwsza próba montażu ad hoc i podpięcia do FT817ND zaowocowała zupełnie niezłymi wynikami odbioru.

 

Podstawowym elementem tej anteny jest transformator na pierścieniowym rdzeniu ferrytowym lub proszkowym(amidon).

Odbiorczo,  817 -tka i ta antenka ustawione na biurku w pokoju, nie różniła się w zasadzie od mojego ICOMA i stacjonarnej anteny na dachu. Dało się też ustawiać SWR do akceptowanego przez 817-tkę poziomu - w zasadzie na wszystkich pasmach. Pierwsze próby nadawania z tej anteny powiodły się ! - jednak coś zniej wychodzi !! ( koledzy z Kwidzyna - przy nadawaniu z mojego pokoju coś tam odbierali). Następna próba była wykonana z tarasu mojego domu, na paśmie 7 MHz - stacja niemiecka odebrała mój znak - czyli nie jest tak zupełnie źle.  Z dalszymi testami i modyfikacjami  poczekam, aż zrobi sie troche cieplej.

Pare fotek antenki

 

 

 

bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Template imagemagick Valid XHTML and CSS.