top
logo

Gallery sp2ipk

Flags

free counters


SaTFinder schemat
MIsc

Po długich poszukiwaniach w sieci schematu urządzonka do ustawiania anten satelitarnych tzw. SatFindera , natrafiałem tylko na ciągle ten sam stary schemat ideowy prostego urządzenia do samodzielnego wykonania lub na różnych forach linki do nieistniejących  stron, gdzie niby taki schemat miła być. Niestety długo te poszukiwania były bezowocne. W końcu przy przeszukiwaniu stron w necie o prostych rozwiązaniach dla domowej radioastronomii, w jednym z artykułów znalazłem w końcu schemat sat-findera, który jest najbardziej zbliżony do tych urządzeń, które są za parę złotych do kupienia obecnie na rynku.

Link do artykułu jeśli kogoś zainteresuje :

http://www.olasu.com.uy/arch_contenidos/Radio_Astronomy_at_the_Backyard.pdf

Nie chciało mi się dotychczas samemu analizować płytki i układu, zwłaszcza, że urządzenia  jakie kupiłem dotychczas ( 4 szt)  i oglądałem w necie ,  różnią się dość znacznie układem elektronicznym (znaleziony schemat jest w miarę podobny do większości ) oraz  budową . Jedne są całkowicie wykonane w SMD inne-starsze w montażu mieszanym itd.

 

 

Jak pisałem w poprzednim artykule na mojej stronie, układ ten  może być wykorzystany do wielu celów przez radioamatorów, myślę że jego opublikowanie może być pomocne wielu kolegom zajmującym się radioastronomią lub bawiącym się w wykonywanie prostych urządzeń elektronicznych. Jego wykonanie jest porządne, a jak czytałem opinie w artykułach dotyczących jego użycia do budowy prostego radioteleskopu - jego podzespoły np. wzmacniacz,  posiadają  niezłe parametry.

Cena  takiego satfindera na allegro lub w sklepach internetowych jest tak niska, że w wielu przypadkach nie opłaca się samodzielne wykonywanie podobnych układów, nawet gdyby wykorzystywać tylko ich część np. wzmacniacz lub układ detekcji ze wzmacniaczami operacyjnymi lub miernik itd.

 

 

bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Template imagemagick Valid XHTML and CSS.