top
logo

Gallery sp2ipk

Flags

free counters


Mame Cabinet
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 19 kwietnia 2012 07:02

ARCADE CABINET
Postanowiłem umieścić na mojej stronie informację o czymś co nie ma bezpośredniego związku z krótkofalarstwem, a raczej o czymś, co mnie od mojego hobby trochę odciągnęło.

Ze względu na posiadanie sporej ilości różnego złomu komputerowego, postanowiłem ze starego PC-ta zrobić coś użytecznego. Wpadł mi do głowy pomysł,  aby dla moich synów, zięcia  i wnuków, którzy mieli przyjechać na święta wielkanocne, zrobić jakąś atrakcję .

W momencie podejmowania decyzji nie wiedziałem, że zajmie mi to tyle czasu {#emotions_dlg.frown}.

Wykoncypowałem iż będzie to automat w starym stylu, do gier komputerowych.


Oczywiście nie było to strasznie odkrywcze ? w Internecie natychmiast znalazłem mnóstwo stron www osób, które też wpadły na taki pomysł. Początek to oczywiście emulator starych gier Arcade  pod nazwą MAME. Od tego emulatora takie automaty maja nazwę ?MAME CABINET? , Są ludzie, którzy z niesamowitym sentymentem i starannością wykonują te maszyny do gier, łącznie z automatem do pobierania monet, super dźwiękiem, sterowaniem  itp.

W moim przypadku zacząłem  od  starej szafy, która stała w garażu.


Szafa została skócona, poklejona, dorobiona podłoga i wykonane inne drobne naprawy.
Chyba lepiej byłoby wykonać od podstaw obudowę - no ale koszty!!!.Cała szafa pomalowana została sprayem na czarny mat.

Innym zagadnieniem było przywrócenie do życia i pełnej funkcjonalności starego PC-ta z odpowiednią kartą graficzną i zainstalowanie emulatora.
Potem próby uruchomienia i poznania tajników emulatora oraz  tzw. "front endu"

Następny problem to rozebranie kilku starych klawiatur komputerowych aby uzyskać kontroler, który nadałby się do wykorzystania jako elektronika do joysticków i przycisków.
Taki kontroler klawiatury to w sumie przydatny komputerowy układzik wej/wyj - ma kilkadziesiąt wejść cyfrowych (styków)
 i kilka wyjść - to diody sygnalizujące CapsLock, NumLock, ScrollLock,
gdzie mozna dołożyć przekaźniczek i gotowy układ wyjściowy do uruchamiania "czegoś".

Znalazłem odpowiedni, którego matrycę  należało przebadać pod kątem dekodowania wciśniętych klawiszy, tak aby podlutować i połączyć odpowiednie styki kontrolera do odpowiednich mikrowyłączników joysticka i innych przycisków zamontować to do specjalnego pulpitu. Było to trochę roboty.
Potrzebne były także joystiki i odpowiednie przyciski ? po analizie cen i możliwości zakupu wymyśliłem, iż najtaniej będzie kupić z allegro takie gotowe pady specjalne dla gier arcade (ok. 40zł)  i je poprzerabiać pod potrzeby automatu-czyli wywalić elektronię, przerobić tochę płytki i wykorzystac tylko styki.
Wiekszość emulowanych gier na takie automaty korzysta z styków klawiatury.
Za system dźwiękowy robi u mnie  piękny, stary zestaw kolumienek ( drewnianych) komputerowych z wbudowanym wewnątrz  wzmacniaczem m.cz. i zasilaczem sieciowym, kupiony na wyprzedaży za 30zł w ?Media Markt?

No potem to jeszcze stary telewizor, szyba z plexi  ? a także świetlówka do napisu tzw. ?Marque? wydrukowanego na przeźroczystej folii i  zasilanie całej szafy z wyłącznikami oraz upiększanie wydrukami . No i tym sposobem wszyscy mieli fajne zajęcia w nienajlepszą pogodę w tegoroczne święta, a ja zajęcia na wolne dni i wieczory na trzy miesiące wcześniej.


Zmieniony: czwartek, 19 kwietnia 2012 17:52
 

bottom

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Template imagemagick Valid XHTML and CSS.